W jaki sposób medytacja pomaga podejmować lepsze decyzje w życiu?

Nie czujesz się dobrze w swoim miejscu pracy i masz wrażenie, że źle wybrałeś swoją ścieżkę życiową? A może ciągle wpadasz toksyczne związki uczuciowe? Czy choć teoretycznie wiesz, co szkodzi zdrowiu, nieustannie dokonujesz złych wyborów dietetycznych? Wszystko to może wynikać z przewlekłego stresu, przepracowania i tak zwanego przebodźcowania mózgu.


Żyjemy w świecie przepełnionym informacjami. Bombardują one nasz umysł nieustannie. Bodźców, które odbieramy, jest tak wiele, że nasz mózg nie jest w stanie ich wszystkich przetworzyć. Jest zmęczony, przepełniony szumem informacyjnym, co bardzo negatywnie wpływa na jego pracę. Dlatego właśnie coraz częściej podejmujemy w życiu złe decyzje. Jak to zmienić? Z pomocą przychodzi medytacja. Naukowcy z Francji i USA udowodnili, że jej regularne praktykowanie realnie wpływa na trafność podejmowanych przez nas decyzji. Sprawdź, jak codzienna medytacja może zmienić Twoje życie.

Co to jest medytacja?

Medytacja to jest po prostu oczyszczenie umysłu z myśli, wyciszenie, skupienie na chwili obecnej. Najprostszą formą medytacji jest obserwacja oddechu. Wystarczy usiąść lub położyć się w cichym spokojnym miejscu, zamknąć oczy i skoncentrować całą swoją uwagę na oddechu. Nie staramy się go jednak w żaden sposób kontrolować, a jedynie biernie go obserwujemy.

Oczywiście, zapewne do naszej głowy będą napływać różne myśli, zwłaszcza na początku naszej przygody z medytacją, jednak nie pozwólmy się im wciągać. Jeśli od razu, gdy zamkniesz oczy, zaczynają Cię nękać natarczywe myśli o obowiązkach, które masz dziś do wykonania, czy zaległych sprawach, po prostu zauważ je, ale nie skupiaj na nich swojej uwagi. Nie roztrząsaj ich, nie analizuj. Możesz wręcz powiedzieć sama do siebie w umyśle „Pozwalam tej myśli odejść. Widzę, jak odpływa daleko ode mnie”. Będziesz zdziwiona skutecznością tej metody.

Pozytywne skutki medytacji widać już po kilku dniach

Po zaledwie kilku dniach medytacji znacznie łatwiej będzie Ci uspokoić natarczywe negatywne myśli i zanurzyć umysł w błogim spokojnym tu i teraz.

Bardzo pomocne w codziennym życiu jest również praktykowanie tak zwanej medytacji uważności, czyli mindfullness. Polega ona na maksymalnym skupianiu się na chwili obecnej podczas wykonywania rutynowych codziennych czynności takich jak praca, sprzątanie, prowadzenie samochodu. Totalne oddanie się chwili obecnej i skoncentrowanie się całym sobą na aktualnie wykonywanej czynności pozwala wyciszyć dodatkowe przeszkadzające bodźce docierające do naszego umysłu i realnie przekłada się na uzyskiwanie o wiele lepszych wyników właściwie we wszystkich podejmowanych przez nas działaniach. Warto więc już od dziś zacząć praktykować medytację oraz medytację mindfullness.

Kiedy najlepiej stosować medytację tradycyjną?

Najlepszą porą na tradycyjną medytację jest poranek (zaraz po przebudzeniu się) oraz wieczór tuż przed snem. Zacznij nawet od 3 do 5 minut wyciszenia umysłu dziennie, aby z czasem wydłużać czas medytacji. Jeśli trudno Ci uspokoić myśli siedząc w ciszy i skupiając się na oddechu, możesz skorzystać z bardzo pomocnej osobom początkującym, metody, jaką jest medytacja prowadzona. Tutaj słowa lektora wprowadzają powoli Twój umysł w stan odprężenia. Koncentrując się na nich, łatwiej będzie Ci przestać podążać za uporczywymi myślami pojawiającymi się w Twojej głowie.

Różnej długości nagrania takich sesji medytacyjnych znajdziesz w Internecie, choćby w serwisie YouTube, oraz w specjalnych dedykowanych medytacji aplikacjach mobilnych takich jak na przykład Headspace. Zdecydowanie warto z nich skorzystać.

Stosuj medytację Mindfullness codziennie

Każdego dnia próbuj również wprowadzić do swoich codziennych czynności medytacje mindfullness. Koncentruj się na wykonywanych zadaniach do tego stopnia, aby w Twoim umyśle nie było już miejsca na inne przeszkadzające Ci myśli. Z początku może to okazać się wyzwaniem, jednak już po tygodniu, zauważysz, że wyłączenie się z myślenia o przyszłości i przeszłości i skupienie całej uwagi na tu i teraz, przychodzi Ci coraz łatwiej.

W jaki sposób medytacja pomaga podejmować w życiu dobre decyzje?

Na co dzień jesteśmy bardzo zabiegani, mamy na głowie mnóstwo spraw, nieustannie coś zaprząta nasze myśli. Często są one negatywne, pełni lęku i obawy przed przyszłością, lub obwiniania się i żalu związanego z przeszłością. Niestety umysł obciążony tym wszystkim, działa mniej sprawnie.

Nie potrafimy skupić się w pełni na chwili obecnej, nie dostrzegamy wielu życiowych szans i mamy zwiększoną tendencję do podejmowania błędnych, niesłużących nam decyzji. Ich efekty nie są dla nas korzystne, co z kolei znowu napędza poczucie winy i negatywne myśli. Tak powstaje błędne koło.

Medytacja skutecznym sposobem na wyjście z błędnego koła negatywnych myśli

Owo błędne koło możemy przerwać przy pomocy medytacji. Kiedy nauczymy się wyciszać umysł, będzie on znacznie lepiej funkcjonował w codziennym życiu. Wzrośnie nasza zdolność koncentracji, poprawi się pamięć, a także zarówno analityczne, jak i abstrakcyjne myślenie. Będziemy bardziej kreatywni, nasze podejście do świata zmieni się na zdecydowanie bardziej pozytywne, a co najważniejsze – znacznej redukcji ulegnie poczucie strachu w nieznanych sytuacjach. Zaczniemy bardziej ufać sobie i wierzyć we własne siły i możliwości.

Jasny, spokojny umysł, wiara w siebie i łatwość logicznego myślenia przełożą się wyraźnie na jakość podejmowanych przez nas w życiu decyzji. Właśnie w ten sposób medytacja może zmienić całe nasze życie. Doświadczyło tego już wiele osób na całym świecie. Pozytywne efekty medytacji potwierdzają również liczne badania naukowe. Osoby regularnie medytujące podejmują w życiu lepsze decyzje, ponieważ cała ich uwaga jest skierowana na to, co im służy i podąża za pozytywnymi bodźcami.

Badacze z francuskiego instytutu INSEAD (Institut européen d’administration des affaires) oraz Uniwersytetu Pennsylvania w Stanach Zjednoczonych dowiedli, iż praktykowanie zarówno medytacji uważności, czyli mindfullness, jak tradycyjnych form medytacji opartych na obserwacji oddechu oczyszcza umysł z lęków, obaw, negatywnych przekonań, destrukcyjnych myśli, pomaga podejmować w życiu lepsze decyzje i unikać tak zwanego efektu utopionych kosztów.

Efekt utopionych kosztów pokonasz medytacją

To właśnie ów efekt utopionych kosztów niejednokrotnie sprawia, że tkwimy w toksycznych związkach, niezdrowo się odżywiamy i robimy wiele innych niekorzystnych dla nas rzeczy. Dzieje się tak dlatego, że nie potrafimy pogodzić się ze stratą, co powoduje, że bardzo trudno nam zrezygnować z pewnych zachowań, nawyków, czy związków, nawet, wtedy, gdy one ewidentnie nam nie służą. Szkoda nam zmarnowanego czasu, pieniędzy, zaangażowania i z tego powodu tkwimy w toksycznych sytuacjach i podejmujemy złe decyzje, zamiast się od nich odciąć i zacząć wszystko od nowa.

Medytacja mindfullness pomaga wyrwać się z tego zaklętego kręgu. Uzbraja nas w wiarę we własne siły, sprawia, że nie boimy się zaczynać od nowa i łatwiej przychodzi nam zostawienie za sobą bagażu negatywnych doświadczeń z przeszłości.

Medytacja lekiem także na zaburzenia psychiczne

Różne formy medytacji są polecane przez psychologów i psychiatrów z całego świata i pomagają nie tylko w podejmowaniu lepszych decyzji i redukcji codziennego stresu, ale nawet odgrywają znaczącą rolę w leczeniu poważnych zaburzeń lękowych, stanów depresyjnych i przewlekłych nerwic. Jeżeli więc jesteśmy ciągle zmęczeni, tkwimy od lat w jakiś toksycznych sytuacjach i nawykach i brakuje nam sił i motywacji do wprowadzenia w swoim życiu pozytywnych zmian, to bardzo pomocna może okazać się codzienna praktyka medytacji.

About The Author