7 zdrowych produktów, które mogą pomóc Ci wyleczyć trądzik.

Trądzik jest męczącą przypadłością nie tylko osób w wieku nastoletnim, zmagających się z procesem dojrzewania, ale także wielu dorosłych. U niektórych trądzik z wiekiem zmniejsza się, a inni zmagają się z nim do końca życia. Nie da się ukryć, że dieta, jaką prowadzimy, ma ogromny wpływ na to, jak nasz organizm się zachowuje i jak nasze ciało wygląda. Jest wiele potraw i produktów, które mogą przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych skóry, a więc także trądziku. Nie można się jednak oszukiwać, że prowadzenie odpowiednio dobranej diety zlikwiduje trądzik na dobre. Poważne stadium trądziku może być wyleczone w większości przypadków jedynie odpowiednio dobranymi lekami, a dieta może ten proces dodatkowo wspomóc. Czy istnieją produkty, których spożycie jest wręcz zalecane, kiedy zmagamy się z trądzikiem? Owszem, a kilka przykładów omówimy poniżej.

Dieta na trądzik? Sprawdź co pomaga w walce z trądzikiem.

1. Kasze i brązowy ryż

Ich spożywanie zalecane jest ze względu na dużą zawartość błonnika. Znany jest on przede wszystkim ze swoich właściwości oczyszczających organizm, a przede wszystkim układ pokarmowy. Oprócz tego jest także pożywką dla bakterii probiotycznych, ograniczających przyrost bakterii patogennych w jelitach. Bakterie probiotyczne hamują proces rozprzestrzeniania się złych bakterii, a co za tym idzie – produkowania przez nie toksyn. Finalnie – wspomagają walkę z trądzikiem.

2. Imbir i kurkuma

Te dwie rośliny korzeniowe są nieocenione w walce ze stanami zapalnymi, a dodatkowo posiadają ogromne właściwości antyoksydacyjne i antyseptyczne. Dodawanie tych dwóch produktów do naszej codziennej diety będzie pomagało zapobiegać powstawaniu nowych zmian trądzikowych, a przy regularnym użyciu może spowodować rozjaśnianie przebarwień powstałych przez wypryski, a także ujednolicać kolor skóry. Kurkumę zaleca się spożywać wraz z czarnym pieprzem, gdyż zwiększa on przyswajalność kurkuminy, czyli substancji aktywnej w kurkumie.

Dobrym nawykiem będzie picie każdego poranka i wieczora wody z połową łyżeczki kurkumy i trzema szczytami pieprzu – wiem, że smak nie jest zbyt powalający, ale efekty mogą Cię po prostu zszokować. Po dwóch tygodniach takiej kuracji, zamiast kurkumy zaczynamy używać imbiru – robimy tak, gdyż nadmiar kurkumy może powodować zżółcenie skóry. Imbir stosujemy przez dwa tygodnie, po czym wracamy do kurkumy – i tak w kółko. Potężne właściwości przeciwzapalne tych roślin mogą dosłownie zmienić Twoją twarz nie do poznania.

3. Produkty zawierające witaminę A

Witamina A zwana jest także retinolem. Jest ona dodawana do wielu kosmetyków, bowiem ma zbawienny wpływ na poprawę wyglądu naszej skóry. W leczeniu trądziku jest pomocna, ponieważ zmniejsza powstawanie sebum, które zapycha pory i przyczynia się do powstawania nowych zanieczyszczeń i stanów zapalnych. Produkty zawierające witaminę A przyczyniają się również do ograniczania rozprzestrzeniania się bakterii na skórze. Witaminę A znajdziemy głównie w szpinaku, pomidorach, marchwi, szparagach, batatach, czy na przykład czerwonej papryce.

4. Kasza jaglana

Jest ona niepokonaną królową kasz. Będzie idealna na słodko i wytrawnie, a dodatkowo jest kaszą bezglutenową, w związku z czym będzie dobra nawet dla alergików. W walce z trądzikiem okazuje się pomocna ze względu na zawartość krzemu. Krzem u ludzi jest niezbędnym składnikiem tkanki łącznej, wykorzystywanym przy budowie skóry, kości, błon śluzowych. Jego wpływ na skórę jest często pomijany, jednak należy mieć na uwadze, że nie tylko przyczynia się do likwidacji stanów zapalnych, ale wpływa na samą jędrność skóry, pomagając nie tylko przy trądziku, ale także liszaju czy egzemie.

5. Grzyby

W szczególności boczniaki, kurki i jeśli mamy trochę szczęścia w szukaniu to suszone grzyby shiitake. Grzyby dość mylnie otrzymały łatkę produktów, które nie posiadają żadnych wartości odżywczych. Zawierają one jednak sporą dawkę cynku, który doskonale wspomaga walkę z trądzikiem. Cynk przede wszystkim pomaga regulować gospodarkę hormonalną, której zaburzenia w dużej mierze przyczyniają się do powstawania wyprysków. Właśnie z tego powodu, cynk stanowi dużą część składu kosmetyków przeznaczonych do walki z trądzikiem. Jego głównym zadaniem jest przyspieszanie obumierania starych komórek i przyspieszania pojawiania się nowych. Przyczynia się to do szybkiej regeneracji skóry i wydobywania jej zdrowej wersji.

6. Oliwa z oliwek

Chociaż tłuszcz na ogół kojarzy nam się z czymś, czego powinniśmy unikać w walce z trądzikiem, nasz organizm bardzo go potrzebuje, a skóra, która walczy z wypryskami tym bardziej. Jedyne tłuszcze, jakich powinniśmy unikać to tłuszcze trans i nasycone, które działają prozapalnie. Oliwa z oliwek natomiast ma szereg właściwości, które pomogą wygrać nierówną walkę z trądzikiem. Przede wszystkim posiada ona właściwości oczyszczające, co przy nadmiernym tworzeniu się sebum i zapychaniu porów ma ogromne znaczenie. Dodatkowo można ją nawet stosować zewnętrznie na skórę. Oliwa z oliwek posiada również dużą zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, które korzystnie wpływają na stan skóry i pomagają jej w walce z różnymi jej schorzeniami, jak trądzik, ale także atopowe zapalenie skóry czy nawet łuszczyca. Jej wpływ na trądzik jest również spowodowany właściwościami przeciwzapalnymi. Trądzik to w istocie stany zapalne skóry, więc każda pomoc w tym zakresie będzie nieoceniona.

7. Orzechy i pestki

Produkty te zawierają nie tylko cynk, ale ważną podczas walki z trądzikiem witaminę E. Nazwana została ona witaminą młodości, bowiem wpływa zbawiennie na wygląd skóry. Dieta bogata w witaminę B powoduje, że skóra staje się bardziej elastyczna, szybciej goją się na niej różnego rodzaju rany, a także posiada zdrowy i równomierny koloryt. Ma ona silne działanie wygładzające, regenerujące i przeciwtrądzikowe. Oprócz tego wpływa korzystnie na widzenie i jest bardzo silnym antyoksydantem – czyli chroni DNA przed uszkodzeniami, więc faktycznie może spowalniać proces starzenia się całego ciała.

Sposób na trądzik? Konsekwencja.

Trądzik potrafi spędzać sen z powiek zarówno osobom młodym, jak i tym starszym. Obniża pewność siebie i zdecydowanie wpływa na pogorszenie jakości naszego życia. Oprócz uświadomienia sobie, że każdy z nas może się z tym zmagać i nie jest to absolutnie powód do wstydu, warto włączyć elementy do naszej diety elementy, które pomogą nam z nim walczyć. Poza zbawiennym wpływem na naszą cerę produkty przedstawione w tym artykule dostarczą nam świadomości, że robimy dla siebie coś dobrego, co w niedalekiej przyszłości będzie miało pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, a długofalowo – może przyczynić się do dużej poprawy ogólnego zdrowia.

About The Author