Pielęgnacja ciała w domu

Każdy wie, że o twarz trzeba zadbać. Ale z jakiegoś powodu pamiętamy o pielęgnacji ciała, gdy pojawiają się problemy: suchość, uczucie ściągnięcia, łuszczenie, podrażnienia, wiotkość, cellulit i rozstępy w końcu.
Ogólnie rzecz biorąc, podział skóry na części – twarz i ciało – nie jest zbyt poprawny: jest to pojedynczy organ. A tak przy okazji, największy: jego powierzchnia wynosi około 20 tysięcy centymetrów kwadratowych i stanowi około 16% całkowitej wagi.

Zdrowa skóra to Twoja wizytówka

Skóra jest prawdziwą „ścianą” między światem zewnętrznym a tym, co nazywamy światem wewnętrznym. Skóra pełni wiele ważnych funkcji: reguluje reżim termiczny, oszczędza energię, chroni przed stresem mechanicznym, bakteriami, odwodnieniem, toksynami i innymi szkodliwymi czynnikami. Służy również jako „czujnik” odpowiedzialny za wrażliwość na temperaturę, dotyk i ból. Jednym słowem, skóra zdecydowanie zasłużyła na ostrożne podejście do siebie.

Innym dobrym powodem jest percepcja estetyczna. Skóra jest ekranem, na którym emitowany jest stan wewnętrzny ciała. Gładka, elastyczna skóra jest podświadomie kojarzona ze zdrowiem, a więc i urodą.

Skóra jest raczej delikatnym organem. O jej jakości z pewnością świadczy zmiana klimatu i wody, brak lub nadmiar wilgoci, stres. Wpływają również na cechy genetyczne, hormony i naturalny proces starzenia. Ale dobra pielęgnacja skóry może wiele zrekompensować.

Zabieg, zarówno kosmetyczny, jak i domowy, uzależniony jest od rodzaju skóry, która może różnić się od twarzy i ciała. Na przykład skóra ciała nie może być tłusta, ponieważ gruczoły łojowe są na niej mniej aktywne.

Rodzaje cery i ich charakterystyka – jak najlepiej zadbać o skórę w zależności od rodzaju?

Normalna skóra

Mówimy o niej wtedy, gdy po wyjściu z prysznica skóra nie „napina się”, łokcie, kolana i stopy nie wydają się przesuszone, nie rumieni się zbytnio (lub wcale) po przebywaniu na otwartym słońcu, a kosmetyki nie powodują podrażnień. Skóra normalna potrzebuje tylko regularnego odżywiania i nawilżania. Dlatego wystarczy znaleźć lekki krem, balsam lub nietłusty olejek – wszystko zależy od tego, jaką konsystencję preferujesz.

Sucha i cienka skóra

Charakteryzuje się uczuciem ucisku, drobnymi pęknięciami, drobnymi podrażnieniami, szorstkością w szorstkich miejscach (łokcie, kolana). Sucha, cienka skóra wymaga intensywnego nawilżenia z długotrwałym efektem.

Oznacza to, że najlepiej używać kremów o bogatej konsystencji, odżywczych olejków i kremów lub mlecznych środków myjących, które nie wysuszają skóry. Najważniejsze jest to, że nie pozostawiają lepkiej błony i nie zatykają porów. Pory znajdujące się nad gruczołami łojowymi wydzielają naturalny olejek – sebum. Pomaga on w zbieraniu i zatrzymywaniu martwych komórek, które są usuwane poprzez oczyszczanie i złuszczanie.

Odwodniona skóra

Jest to raczej właściwość nabyta: nawet zdrowa, elastyczna skóra może się gwałtownie pogorszyć z powodu częstych wizyt w solarium, nadmiernej ekspozycji na słońce, niezdrowej diety, braku aktywności fizycznej i ogólnie niezbyt zdrowego trybu życia. Całe ciało natychmiast zareaguje pojawieniem się cellulitu, suchości i otępienia. Wszystko da się naprawić, ale w tym przypadku trzeba podjąć kompleksowe działania: skontaktować się z kosmetyczką (najprawdopodobniej zaleci szereg zabiegów regeneracyjnych), użyć kosmetyków o działaniu antycellulitowym wraz z akcesoriami do masażu, a na koniec normalizować odżywianie i wzorce snu.

Pora roku ma wpływ na naszą skórę

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas pielęgnacji ciała, jest sezonowość. Na szczęście dziś łatwo jest znaleźć odpowiednie narzędzie do niemal każdego wyzwania estetycznego. Po prostu nie zapominaj o regularności.

Skóra i kosmetyki na lato

Latem skóra jest bardziej podatna na działanie promieni słonecznych (ekspozycja na światło słoneczne). W tym okresie przydadzą się kremy z filtrem SPF. W warunkach miejskich wystarczy SPF 15 lub 20, ale w ciepłych krajach i na plaży – SPF z maksymalnym współczynnikiem ochrony.

Zdrowa cera jesienią

Jesienią, jak wiadomo, występują gwałtowne zmiany temperatury zarówno na ulicy, jak iw mieszkaniu. Powietrze staje się bardziej suche, co może wpływać na stan skóry. W okresie jesienno-zimowym zalecam przebieg peelingów i zabiegów żywieniowych. Oczywiście wynik należy utrzymać w domu przy pomocy specjalnie dobranych produktów.

Dbanie o skórę zimą i wiosną

Zimą ciało z pewnością będzie wymagało grubszych i bogatszych kremowo-maślanych tekstur. A wiosna to czas, kiedy trzeba przygotować skórę na lato, czyli dobrze ją nawilżyć, aby przywrócić jędrność i elastyczność.

Kompleks codziennych zabiegów pielęgnacyjnych na ciało w domu

Oczywiście, przy wyborze jakichkolwiek produktów pielęgnacyjnych należy wziąć pod uwagę indywidualne cechy: rodzaj skóry, nietolerancję na określone składniki i zabiegi, styl życia. Mimo to istnieje wiele uniwersalnych (i dość prostych) zasad, które pomogą utrzymać Twoje ciało w doskonałej kondycji.

Nasze 8 zasad codziennej pielęgnacji skóry

Zasada 1. Dokładne czyszczenie

Pierwszy i najważniejszy etap. Pianki, żele, mleko – wybierz konsystencję na podstawie osobistych preferencji i cech skóry. Niech będą to delikatne produkty bez mydła i najlepiej z lipidami w składzie. W końcu przy stosowaniu zbyt agresywnych produktów kosmetycznych nawet normalna skóra wysycha.

Zasada 2. Przestrzegać reżimu temperaturowego

Nie zapominaj o prawidłowej temperaturze wody: lepiej wziąć prysznic pod ciepłym, a nawet lekko chłodnym strumieniem wody. Jeśli lubisz moczyć się w kąpieli, rób to nie częściej niż dwa razy w tygodniu przez 20 minut i dodaj do wody bomby, piankę i odżywcze olejki.

Zasada 3. Unikaj naprężeń mechanicznych

Należy to zminimalizować. Delikatnie wytrzeć po kąpieli, osuszając wodę ze skóry, ale nie wcierać. Nawiasem mówiąc, każdy produkt (zwłaszcza olej) lepiej układa się na lekko wilgotnym ciele i działa wydajniej: szybko się wchłonie i zatrzyma więcej wilgoci. I ogólnie pozbądź się nawyku szczypania, drapania, ciągłego dotykania skóry.

Zasada 4. Złuszczanie

Usunięcie martwych cząstek naskórka to zabieg niezbędny do regularnej odnowy skóry. Używaj peelingu pod prysznicem, ale nie częściej niż dwa do trzech razy w tygodniu, jeśli jesteś osobą normalną i raz w tygodniu, jeśli Twoja skóra jest wrażliwa.

Zasada 5. Tonowanie

Tak, nie tylko twarz, ale także ciało musi być ujędrnione. W celu dokończenia oczyszczania skóry i przygotowania jej do kolejnych zabiegów można użyć balsamu. Jednak latem, w czasie upałów, można się zatrzymać na tym etapie.

Zasada 6. Odżywianie i nawodnienie

Najprzyjemniejszy rytuał! Ale zachęcamy do robienia tego każdego dnia. Wybierz lżejsze formuły do porannej rutyny. Na przykład konsystencja żelu jest szybsza do nałożenia i wchłania, co oznacza, że zajmie to mniej czasu. Wieczorem możesz sobie pozwolić na pełnowartościową pielęgnację: nałóż krem lub olej. Wskazówka: produkty o przyjemnym, kojącym zapachu (takie jak lawenda lub rozmaryn) również pomogą Ci dobrze spać.

Zasada 7. Rozwój stref lokalnych

Najczęstszymi obszarami problemowymi są brzuch, uda i pośladki. Ale nawet jeśli wszystko jest w porządku, utrzymanie ich w dobrej kondycji nie będzie zbyteczne. W tym celu odpowiednie są produkty o działaniu spalającym tłuszcz i produkty antycellulitowe. Szczególną uwagę należy zwrócić również na szorstkie miejsca: łokcie i stopy. O każdej porze roku można je nawilżać bardziej intensywnymi składnikami odżywczymi.

Zasada 8. Zdrowy sen

Ilość i jakość snu od razu przekłada się na stan całego organizmu. Skoncentruj się na własnych odczuciach (są ludzie, którzy naprawdę potrzebują 6 godzin), ale zalecamy wybranie najlepszej opcji i spanie 8-9 godzin. I odłóż telefon na co najmniej pół godziny przed snem: w ten sposób mózg przygotowuje się do odpoczynku.

About The Author