Westend i Bockenheim

Początki Westendu, finansowej dzielnicy Frankfurtu, sięgają XIX wieku. Do momentu przejęcia władzy przez nazistów mieszkało tu widu zamożnych przedstawicieli frankfurckiej diaspory żydowskiej (pod względem wielkości drugiej w Niemczech): i tak, na przykład, rozległe tereny pomiędzy Bockenheimer Landstrasse i Reuterweg należały do rodziny Rotschildów, dopóki w 1938 r. miasto nie odkupiło ich po „okazyjnej” cenie. W latach sześćdziesiątych pośrednicy handlu nieruchomościami jęli nakłaniać tutejszych mieszkańców do wyprowadzki i przekształcać stare kamienice na biura oraz poszukiwać wolnej przestrzeni pod budowę wieżowców. Zasady planowania przestrzennego miano za nic, ceny ziemi szły gwałtownie w górę, prześcigano się w staraniach o każdy centymert kwadratowy gruntu. Rok 1970 przyniósł więc falę gwałtownych protestów ludności, która demonstracyjnie w nielegalny sposób osiedlała się na Westen- dzie. Doszło nawet do starć z policją. Rabunkowa gospodarka przestrzenią została dzięki temu jedynie odwleczona.

Dwie budowle Westendu wywierają piorunujące wrażenie: pierwszą z nich jest monstrualnie brzydki Hochhaus am Park, przy Fiirstenberger Strasse, pozbawione jakiejkolwiek spójności dzieło całego szeregu architektów. Druga to górujący nad Frankfurtem drapacz chmur będący siedzibą Deutsche Bank, nieco na zachód od Starej Opery. W najnowszej historii miasta upamiętniła się, stojąca przy Siesmaycrstrasse 6, mocno podniszczona, choć kiedyś zapewne elegancka, mieszczańska wilia. „Dzicy lokatorzy” tego domu jako ostatni ulegli władzom miasta, które nakazały eksmisję.

W północno-zachodniej części Westendu leży utrzymany w stylu angielskim dziewiętnastowieczny Griineburgpark. Cieszy się popularnością wśród miłośników joggingu i niedzielnych amatorów futbolu. Na północno-wschodnim krańcu dzielnicy mieści się Ogród Botaniczny (Botanischer Garten), znakomity cel przechadzki, pełen „dzikich” zakątków. Na jego obszarze znajduje się Palmiarnia (Palmengarten: codz. 9.00- 16/17/18.00: 5.00 DM), obsadzony tropikalnymi drzewami, roślinami i kwiatami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>