Szlak Tatarski – jedna z ciekawszych tras wycieczkowych

Wszystkich miłośników pokonywania interesujących tras turystycznych zachęcamy do zaplanowania wycieczki w oparciu o Szlak Tatarski. Jest to szlak turystyczny na wschodzie Polski, a dokładnie w województwie podlaskim. Do wyboru mamy Szlak Tatarski Duży i Szlak Tatarski Mały. Pierwszy z nich ma 57 kilometrów długości i przebiega przez Sokółkę, Bohoniki, Starą Kamionkę, Wierzchlesie, Talkowszczyznę, Nową Świdziałówkę, Nietupę i Kruszyniany. Drugi ma 19 kilometrów, a jego przebieg to Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło i Wiliły-Stacja. Oba szlaki tatarskie przepełnione są różnorodną kulturą, która swoje korzenie ma w prawdziwych tatarach i muzułmanach, którzy osiedlili się na tych terenach przeszło 300 lat temu, za czasów Jana III Sobieskiego.

Niezapomniane atrakcje Szlaku Tatarskiego

Szlak jest niezwykle ciekawy, ponieważ łączy ze sobą miejscowości związane nie tylko z osadnictwem tatarskim na Podlasiu (wiedzie przez dawne folwarki tatarskie), ale też z miejscowościami związanymi z wydarzeniami z okresu powstania styczniowego. Sam Szlak Tatarski jest usytuowany wśród Wzgórz Sokólskich i Puszczy Knyszyńskiej, które każdemu kto tutaj trafi są w stanie zapewnić ogromne atrakcje związane miedzy innymi z bogatą przyrodą. Do atrakcji turystycznych Szlaku Tatarskiego można zaliczyć między innymi muzeum regionalne w Sokółce z ekspozycją poświęconą osadnictwu tatarskiemu, cerkiew pw. Aleksandra Newskiego, meczet zbudowany przez Tatarów pod koniec XIX wieku, cmentarz tatarski w Bohonikach, a nawet najstarszy w Polsce meczet mieszczący się w Kruszynianach. Są to miejsca, które powinien odwiedzić każdy miłośnik historii by móc na własnej skórze zetknąć się z historią, która w tym miejscu niemalże namacalna.

Szlak Tatarski

Podążając białostockim Szlakiem Tatarskim należy pamiętać, że Szlak Tatarski prowadzi przez najstarsze w Polsce skupiska wyznawców islamu i mimo, że obecnie we wsiach mijanych podczas wędrówki Szlakiem Tatarskim, mieszka niewielu Tatarów, to miejsca te między innymi ze względu na czynne meczety i cmentarze muzułmańskie, czynią z tego regionu ważne miejsce zarówno pod względem religijnym, kulturowym, jak i historycznym. Dlatego też turyści odwiedzający te miejsca powinni zachować obowiązujące zasady, choćby takie, że w świątyniach muzułmańskich obowiązuje podział na część dla kobiet i część dla mężczyzn, a do meczetu wchodzi się po zdjęciu obuwia i siada na dywanach. Bardzo często można w tym regionie spotkać wycieczki z różnych krajów europejskich, które są żywo zafascynowane historią i kultura jaką można tutaj spotkać. Organizacja wyprawy Szlakiem Tatarskim jest bardzo łatwa i nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Dojazd jest prosty, jeśli ktoś nie dysponuje samochodem, to z łatwością może dotrzeć na miejsce autobusem lub pociągiem, nie ma też problemu z dotarciem na miejsce rowerem z Białegostoku, dzięki licznym trasom rowerowym. Nie ma też problemu ze skorzystaniem z licznych miejsc noclegowych czy też z oferty gastronomicznej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>