Landesmuseum

Na południowym krańcu ogrodu znajduje się Landesmuseum (pn. 10.00-16.00, wt-pt. 9.30-16.00, sb. 9.30-13.00, nd. 9.00-13.00: bezpł.), z całą pewnością najlepsze muzeum Trewiru. Szczyci się rewelacyjną kolekcją rzymskich pamiątek, która jest uważana za jedną z najświetniejszych poza granicami Włoch. Najokazalszym eksponatem jest Neit- magener Weinsclnlf- znaleziona w Neumagen-Dhron w dolinie Mozcli kamienna rzeźba, przedstawiająca statek do przewozu wina wraz z załogą. Obejrzeć można również piękne mozaiki, z których najwspanialszą jest chyba Rennfahrer Mosaik z III w. n.e. Przedstawia ona woźnicę rydwanu Polydusa i cztery rozpędzone konie. Natomiast Ige- ler Säule, wspaniała 23-metrowa kolumna jest jedynie kopią oryginalnego zabytku, znajdującego się we wsi Igel, 8 km w górę Mozeli. Ostatnio kolekcja wzbogaciła się o zbiór monet rzymskich znalezionych w 1993 r. W innych salach podziwiać można kolekcję broni i biżuterii Merowingów oraz rzeźby średniowieczne.

Po wizycie w Landesmuseum można się udać do Skarbca Biblioteki Miejskiej (Schatzkammer der Stadtbibliothek: od Wielkanocy-X. pn.-pt. 14.00-17,00: 2 DM) pr/y ulicy Weberbach 25, Znajdują się tu dwie z najpiękniejszych książek świata: Ewange- //n/z/i(7i’(Ada-Handschrift)z IX w.z kameą Konstantyna na okładce i pochodzący z X w. Codex Egberti, do którego część iluminacji wykonał Mistrz Registrum Gregorii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>