Bernkastel-Kues

Kilka kilometrów w dół rzeki położona jest miejscowość BERNKASTEL-KUES, na którą składają się dwa niniejsze miasteczka. Cieszy się ona popularnością wśród turystów, latem więc autokary wycieczkowe są tu bardzo częstym w’idokiem, a na ulicach panuje tłok. Warto jednak zw iedzić Bemkastel-Kues, zwłaszcza poza sezonem lub też zatrzymać się tu wczesnym rankiem na parę godzin.

Główną atrakcją Bemkastet, leżącego na południowym brzegu Mozeli, jest łagodnie nachylony rynek (Marktplatz), otoczony tradycyjną zabudową z muru pruskiego: jego wygląd w zupełności potwierdza skłonne zazwyczaj do przesady folderowe opisy. Stateczności przydaje mu renesansowy ratusz koloru kawy z mlekiem. Tuż obok stoi nieprawdopodobnie wręcz wąski budynek, zwany Spitzhäuschen. Zbudowany z pruskiego muru i przykryły zabawnie stromym dachem z szarych, łupkowych płytek mieści dzisiaj winiarnię o niezwykle małej powierzchni. Ponad Bernkastel, ukryte wśród winnic, wznoszą się ruiny Burg Landshut – Xlll-wiecznego zamku, który spłonął w 1693 r. Roztacza się stamtąd piękna panorama miasta i okolicy.

Należący do Kues przeciwległy, północny brzeg Mozeli zabudowany jest licznymi domami i willami XlX-wiecznych właścicieli winnic. Tuż nad rzeką znajduje się szpital św. Mikołaja (St. Nikolaus-Hospital), znany także jako Cusanusstift. Przytułek zbudował w XV w. tutejszy teolog Nikolaus von Kues. Obecnie gotyckie pomieszczenia służą jako schronienie dla trzydziestu trzech ubogich staruszków: liczba ta symbolizuje lata życia Chrystusa. W przepysznie zdobionej kaplicy widnieje tryptyk o żywej kolorystyce z połowy XV w., przedstawiający Ukrzyżowanie. Twórcą ołtarza był ko- loński malarz, znany jako Mistrz Życia Marii. W Kues mieści się także Mozelskie Muzeum Wina (Moselweinmuscuni: 16.1V-31.X wl.-nd. 10.00-17.00: 1 .X-15.1 V wt.-ud. 14.00-17.00: 2 DM), w którym zgromadzono sporą, lecz niestety nie najlepiej wyeksponowaną ani dostatecznie opisaną kolekcję, na którą składają się prasy do tłoczenia winogron oraz rozmaite naczynia i inne przedmioty związane z wyrobem wina.

Biuro informacji turystycznej mieści się przy ulicy Am Gestade 5 (V-X pn.-sb. 8.3012.30 i 13.00-17.00: XI-1V pn.-pt. 8.30-12.30 i 13.00-17,00: »06531/4023). W sezonie w Bemkastel-Kues roi się od turystów, nie jest to więc wymarzone miejsce na nocleg. Najniższe ceny proponują następujące hotele: Pension Mertz, Rausstr. 19 {06531/ 6394: ©) w Kues i Kapuzinersliibdwn, Römerstr. 35 (»06531/2353: ) w Bernkastel. Także tutaj mieszczą się dwa bardziej luksusowe hotele: Doctor-Weinsiubm, Hebcgas- se 5 (»06531/6081: ©) w XVII-wiecznym domu i Zur Post, Gestade 17 (»06531/2022: ©), Schronisko młodzieżowe znajduje się przy Jugendherbergstr. I (»06531/2395: na wzgórzu powyżej Bure Landshut. Kemping mieści się przy ulicy Am Hafen 2 (»06531/8200) w Kues.

Najlepsze miejsca, żeby coś zjeść, to Kapuzinerstübchen (zob. wyżej) i Ratskeller, Am Markt. W Bernkastel-Kues jest zresztą wiele różnorodnych kawiarni i restauracji, które scharakteryzować można najogólniej – im dalej od centrum, tym mniejszy tłok. Podczas pierwszego weekendu września urządza się nad Mozelą największe święto wina, wówczas popularny w tym rejonie Bernkasteler Doctor leje się strumieniami, a na ulicach Irwa spontaniczna zabawa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>