Bad Karlshafen

Dobra komunikacja autobusowa łączy Kassel z BAD KARLSHAFEN: kolej natomiast zapewnia regularne połączenia z Getyngą (Göttingen) w Dolnej Saksonii oraz z Paderborn w Westfalii. Położone nad Wezerą (Weser), na północnym krańcu Hesji, miasto stanowi interesujący przykład barokowej zabudowy. Obecnie spełnia rolę popularnego uzdrowiska i ośrodka turystycznego, Założone zostało w I699 r. przez landgrafa Karola Heskiego, który zamierzał wybudować kanał łączący powstające miasto z Kassel, Korzystanie z nowej drogi wodnej pozwoliłoby ominjać posterunek celny w podbliżu Hann. Münden, nad którym kontrolę sprawowali hanowerczcy. Projekty landgrafa pozostały w sferze marzeń. Ich nikłe echo odbija się wszakże w oryginalnym kształcie miasta, które miało pełnić rolę znaczącego portu. Pierwszymi osadnikami w Bad Karlshafen byli sprowadzeni przez Karola Heskiego francuscy hugenoci uchodzący z ojczyzny przed prześladowaniami. Plany miasta kreślił dziad znanego Simon-Louis du Ry, założyciel dynastii architektów Paul du Ry.

Największą urodą odznacza się barokowe centrum miasta. Basen portowy (Hafenbecken) malowniczo otaczają domy o skośnych dachach utrzymane w pastelowych barwach. Wśród nich na czoło wysuwa się arkadowy ratusz, zbudowany pierwotnie jako miejsce postoju dla landgrafa Karola, gdy ten przybywał na polowania w lesiste i obfitujące w zwierzynę okolice Reinhardswaldu. Niedaleko na północ, w starej fabryce cygar, mieści się Niemieckie Muzeum Hugenotów (Deutsches Hugenotten-Museum: wt.-sb. I4.00-18.00, nd. Il.00-I8.00: 3 DM). Zgromadzono tu obszerną dokumentację obrazującą wkład społeczności imigrantów w rozwój miasta oraz kulturę Niemiec. W pobliżu Wezery, dziesięć minut drogi od portu, rozciąga sią Park Zdrojowy (Kurpark), w którym do dziś zachowała się drewniana tężnia solankowa (Gradierwerk). Prosta pod względem technologicznym, acz niezmiernie efektowna, konstrukcja spełniała podwójną funkcję: z jednej strony służyła do otrzymywania soli z miejscowych źródeł solankowych, z drugiej stanowiła ozdobę i podkreślała uzdrowiskowy charakter Bad Karlshafen. Jak przed wiekiem kuracjusze ustawiają się pod tężnią i wdychają nasycone elementami mineralnymi powietrze.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>