Andernach – dalszy opis

Nieco na zachód od Runder Turni wznoszą się majestatycznie dwie bliźniacze wieże kościoła Wniebowzięcia NMP (Pfarrkirche Maria Himmelfahrt). Na pierwszy rzut oka jest to późnoromańska bazylika zbudowana w typowo nadreńskiej wersji tego stylu, jednakże północno-wschodnia dzwonnica, grubo ciosana z kamienia i jaskrawo kontrastująca z gładką elewacją świątyni, zdradza starszy rodowód.

Główną oś Andernach tworzy Hochstrasse, ulica biegnąca od bazyliki do zamku. W połowie drogi, na terenie dawnego getta, znajduje się Stary Ratusz (Altes Rathaus). Niedawno pod salą posiedzeń odkryto łaźnię żydowską, mykwę: obejrzeć ją można, poprosiwszy o klucz w biurze informacji turystycznej (pn.-pt. 8.00-12.30 i 13.30 i 17.00, sb. 9.00-12.00: »02632/922300) przy pobliskiej Liiufstrasse 11. Naprzeciw ratusza stoi gotycki kościół Chrystusa (Christuskirche), niegdysiejsza świątynia klasztoru franciszkanów o dziwnie nieregularnym wnętrzu. Trochę dalej, przy tej samej ulicy, wznosi się renesansowa patrycjuszowska rezydencja – Haus von der Leyen, gdzie obecnie mieści się lokalne muzeum (wl.-pt. I0.00-I2.00i 14.00-17.00, sb. i nd. I4.00-I6.00: 2 DM). Dysponując niewielką przestrzenią, eksponuje zaledwie drobną cząstkę posiadanych zabytków starożytnych. Wystawy jednak odznaczają się wysoką klasą i są często zmieniane, o czym informują afisze wywieszone na zewnątrz.

Autobusy odchodzą z Am Stadtgraben, przy zachodniej części starych murów. Dworzec kolejowy znajduje się na Kurfiirstendamm: do centrum trzeba iść stąd prosto, potem zaś skręcić w prawo pod wiaduktem kolejowym. Latem w Andernach zatrzymuje się na nocleg wiele wycieczek autokarowych, z tejże przyczyny jest wiele hoteli, lecz bardzo często objęte są one całkowitą rezerwacją, a w dodatku turyście indywidualnemu proponują nader wysokie ceny. Przy Konrad-Adenauer-Allee znajduje się kilka tańszych hoteli z widokiem na Ren, podobnie przy sąsiedniej Mauerstrasse Nieco taniej jest w Römer, Hochstr. 89 (»02632/42209: ) oraz na prywatnych kwaterach (-@: adresy w biurze informacji turystycznej). Życie nocne koncentruje się przy Hocli- strasse i jej przecznicach prowadzących nad Ren.

W Andernach organizowanych jest wiele festynów: w połowie lipca odbywa się średniowieczny jamiark na zamku, w pierwszy weekend września święto Tysiąca Świateł z ogniami sztucznymi i iluminacją miasta, a zimą oczywiście karnawał.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>